צוואה מה זה ומי צריך

by Nov 4, 2021

בוא נתחיל עם השאלה למה אנשים לא עושים צוואה ?

אמנם זה נשמע קצת מוזר להתחיל  בשאלה זו, אך לפי סקרים דיווח שלפחות מ 40% מהנשים יש צוואה, זאת אומרת של יותר מ 60% מאנשים מהססים ולא עושים צוואה 

השאלה נשאלה למה אנשים מהססים לכתוב צוואה?

התקבלו שלוש סיבות עיקריות:

 • אין לי זמן – 48%
 • אני לא צריך צוואה בשלב זה בחיי –  20% 
 • אין לי את היכולת הכספית –  17%

תוסיפו את הצד הרגשי הכרוך בכתיבת צוואה,  ואנשים בוחרים לא לעשות צד זה. צוואה היא מאוד חשובה ורצוי להבין את כל הכרוך בכך,  או יותר נכון מה כרוך בכך אם לא משאירים צוואה ?

מה זה צוואה 

צוואה זה מסמך רשמי המתעד את רצונך לגבי חלוקת נכסים ורצונך לגבי טיפול בילדים קטנים.  צוואה חוסכת מהיורשים שלך את הצורך להתעסק בנושאים ותהליכים מסובכים כואבים  ויקרים לאחר מותך. אומנם מסמך לא  יכול לטפל בכל הנושאים עלולים לעלות הוא בהחלט מסמך יעיל שעוזר לכולם.  

מי צריך צוואה?

יש החושבים שצוואה זה לאנשים עשירים או לאנשים בעלי נכסים רבים ומסובכים, דעה זו שגויה בהחלט.  כל אדם; נשוי, גרוש, רווק, עם ילדים, בלי ילדים, בריא, וחולה צריך בצוואה. צוואה לא רק מתעדת את רצונך לגבי רכושך, היא יכולה גם לתעד בקשתך לגבי החיות שלך, הפריטים האישיים , הבגדים, מכוניות וכולי.  בנוסף לבקשתך לגבי הלוויה או לטקס כלשהו. אל תשאיר ההחלטות האלה לאהובים שלך, עזור להם על ידי תיעוד רצונך מאלף  עד תף.

הצטרפו לבלוג

וקבלו טיפים פיננסים ישירות למייל + ספר אלקטרוני שווה להורדה מתנה


למה רצוי לכתוב צוואה?

מעבר לסיבות שתועדו קודם ישנם סיבות נוספות להשאיר מסמך הקובע בדיוק מה רצונך לגבי רכושך, ילדיך וגם לגביך.  כשאין צוואה מדוייקתת בתי המשפט הם הקובעים את חלוקת הרכוש,  עתיד ילדים קטינים (מי מקבל את הילדים ומי מטפל בהם), ובמקרה שאינך יכול לעשות החלטות שקולות לגביך או לגבי משפחתך או רכושך. צוואה מתעדת את הכל. בנוסף לכך, ליורשים שלך יהיה גישה קלה, מהירה, ויעילה יותר לנכסים והכספים שלך. בלי צוואה בתי המשפט מקפיאים את כל הנכסים עד להכרעה כיצד הם יחולקו. לכל מדינה יש חוקים שונים לגבי חלוקת נכסים, יש הנותנות את כל הנכסים לבן-זוג, במדינות אחרות מחלקים את הנכסים בין בן הזוג, הילדים ואפילו ההורים  והאחים של הנפטר.צוואה לא רק מתעדת מי מקבל את נכסיך היא יכולה לתעד גם מי אתה לא רוצה שיקבל את נכסיך. 

 

מוציא לפועל 

צריך לבחור מוציאי לפועל צוואה. אדם זה יכול להיות בן זוגך, ילד בוגר, או כל חבר או אדם שאתה סומך עליו. אדם זה הוא אחראי לנהל את הנכסים ולוודא שכל בקשותיך מיושמות.   בית המשפט לצוואה מוודא שכל בקשותיך ממולאות על ידי המוציא לפועל.

 

איפה לאחסן ולשמור את הצוואה 

בית המשפט לצווא דורש מסמך מקורי כדי ליישם את הכתוב, לכן רצוי לשמור את הצוואה במקום בטיחותי אבל גם נגיש. רצוי לא לאחסן בכספת בבנק או במקום אחר שהמשפחה צריכה לפנות לבית המשפט כדי לקבל גישה לצוואה, המקום הטוב ביותר זה מקום שהוא חסין על ידי מים ואש בתוך הבית.

 

נכסים שאינם כלולים בצוואה 

ישנם נכסים שאינם כלולים בצוואה כגון חסכונות פנסיה או ביטוח חיים שמתעד את היורשים. נכסים אלה מחולקים ליורשים כפי המתועד. 

 

סוגי צוואות 

צוואה כתובה וחתומה על ידך ועל ידי עד.

צוואה זו היא היעילה והמקיפה ביותר. היא לוקחת בחשבון שאתה חשבת, שחלתה, ועשתה את רצונך. מסמך זה חתום על ידך ועל ידי עד. קשה יותר לפקפק ברצונך, והיא לא משאירה מקום לספקות.  בתי המשפט מחזיקים במסמך זה כרצונך ומבדים שבקשתך תמולה. 

צוואה הולוגרפית 

צוואה הכתובה על ידך, אך לא חתומה על ידי עד. ישנם מדינות שלא מכירות בצוואה זו. במדינות המקבלות צוואה זו, ישנם קריטריונים מינימליים הדרושים: הוכחה שהמבקש אכן כתב את הצוואה, הוכחה שהמבקש היה במצב נפשי בריא, וגם אז ניתן לפקפק בתוקף הכתוב.  צוואה מסוג זה יעילה כשאין זמן כשאין עדים, כגון שיש תאונה או מצב חירום כלשהו. 

צוואה אורלית 

צוואה זו היא הכי פחות מקובלת.  בצוואה זו המבקש מתעד את רצונו לפני עדים  ויורשים. אין שום הוכחה כתובה או חתומה. צוואה זו לעתים אינה מוכרת על ידי בתי המשפט וגורמת להרבה פקפוקים, ספקות, פרשנויות לגבי רצונך. 

צוואה הדדית 

זוג נשוי או זוג המתגורר יחד כותבים צוואה הדדית. כאשר אחד השותפים נפטר השותף השורד מחוייב בתנאי צוואה זו. צוואה זו יעילה בכך שהיא מתעדת את רצון שתי השותפים לגבי רכוש משותף המיועד לילדים ולא לשותפים עתידיים. משום שיש תנאים שונים בכל מדינה רצוי שצוואה זו תכתב בעזרת בעל מקצוע .

הנחיה מוקדמת 

צוואה חיה או הנחיה מוקדמת הינו מסמך חוקי המתעד את רצונך במקרה ויש צורך בטיפול רפואי ואינך יכול להביע את רצונך או לעשות החלטות.   

 

הצטרפו לבלוג

וקבלו טיפים פיננסים ישירות למייל + ספר אלקטרוני שווה להורדה מתנה


 

לסיכום להלן כמה נקודות שרצוי להתמקד בהם:

 • צוואה הינה מסמך המתעד את רצונך לגבי רכושך וילדים אחרי מותך 
 • כישלון להשאיר צוואה משאירה את ההחלטות בידי בתי המשפט והמדינה
 • צוואה מדברת בשמך כשאינך נמצא 
 • צוואה יכולה להפחית מתחים וריבים בין הנשארים לאחור 
 • מתעדת את רצונך לגבי הלוויה בטקס הפרידה 
 • מתעדת את רצונך במקרה שאינך יכול לעשות החלטות רפואיות 
 • רצוי להיעזר בעזרת בעל מקצוע שיודע את החוקים והשפה הנכונה
 •  על ידי תכנון פיננסי יעיל ניתן לחסוך במסי ירושה

 

מקווה שכתבה זו עזרה. אם יש לכם שאלות או נושאים לא ברורים, תרגישו חופשיים לפנות אלינו לשיחת ייעוץ חינמית ונשמח לעזור.

ליצירת קשר לחצו כאן

קצת עלי

שלום! אני רותם. יועץ פיננסי בחברת השקעות אמריקאית באוסטין טקסס. במקור מפתח תקווה ובארה”ב למעלה משני עשורים. התחלתי את דרכי כיועץ פיננסי באמריקן אקספרס, עברתי לברוקרג’  ב- TD Ameritrade ו- Schwab ויצא לי גם לייעץ בכמה מהבנקים הגדולים והמוכרים בארה”ב.

כמו הרבה, הגעתי לפה עם כמה מאות דולרים בודדים והרבה רצון להגשים את החלום שכל יום מוגשם מחדש. נשוי לאשה נפלאה בשם ענת. יחד אנו מגדלים שלושה ילדים מלאי שמחה. אני ממש אוהב את מה שאני עושה שזה לעבוד עם לקוחות סופר מעניינים, וייחד עם צוות של רואה חשבון ועורך דין אנו מספקים שרות Family Officeבשנתיים האחרונות, יחד עם אשתי, התחלנו לעזור גם להרבה ישראלים פה בארה”ב לנווט את השוק האמריקאי ולהגשים את החלום האישי שלהם.

תודה שעצרתם לביקור! מקווה שקיבלתם מידע חיוני. ליצור איתי קשר, השאירו פרטים פה ואחזור בהקדם. תודה

תגובות

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Send me replies via email

Related Posts

מיסים – 2021

מיסים – 2021

מיסים, מגבלות הפרשה פנסיונית וטווחי הכנסה לשנת 2021! בוא נדבר מיסים. אם אתם אקטיביים בנוגע לחיסכון...

read more
הצטרפו לבלוג

וקבלו טיפים פיננסים ישירות למייל + ספר אלקטרוני שווה להורדה מתנה


COMPANY

13809 Research Blvd. Suite #250 
Austin, TX 78750

Care@TLVfinancial.com

Toll-Free: 888-996-0567

Text/SMS/Whatsapp: 512-964-0844