קצבת הפרישה של הביטוח הלאומי בארה”ב – כל מה שצריך לדעת

by Feb 12, 2021

קצבת הפרישה של הביטוח הלאומי בארה”ב – כל מה שצריך לדעת

 

Social Security Benefits – Everything you need to know.

 

כולנו יודעים שיום אחד נגיע לגיל הפרישה, אך למרות זאת איננו מקדישים לכך את תשומת הלב הראויה ואיננו מתכוננים כראוי. חשוב שכבר מגיל צעיר נהיה מודעים לזכויותינו בביטוח הלאומי פה בארה”ב (Social Security Administration) ונתכונן בהתאם בכדי להמנע מהפתעות.

 

קצבת הפנסיה מטעם הביטוח הלאומי היא הכנסה פנסיונית ממשלתית. עבור גימלאים רבים הכנסה זו היא החלק העיקרי בפרנסתם בעת הפרישה. אבל מצד שני, חוסר הבנה של איך תכנית זו מחושבת גורם לרבים לאבד חלק ממה שמגיע להם. לכן הכנו עבורם מדריך שיעשה לכם סדר בדברים.

 

מדריך זה יסקור את ההטבות המגיעות לכם בביטוח הלאומי, מי זכאי, כיצד הן מחושבות וכל מה שצריך לדעת על קצבת הפנסיה של הביטוח הלאומי  ועל מקסום התועלת.

 

מהי קצבת הפנסיה של הביטוח הלאומי?

עד לחקיקת חוק הביטוח הלאומי, עבור רבים המשמעות של הזקנה הייתה חיים בעוני או תלות באחרים אשר ידאגו לצורכיהם הכלכליים. ב 1935 נחקק חוק הביטוח הלאומי אשר נועד להבטיח את הביטחון הכלכלי בגיל הפרישה. החוק לא הפך את העולם למושלם, אך בהחלט הביא לשינוי ענק. אמנם עברו כבר כמעט 100 שנים, אך הרעיון מאחורי החוק נשאר זהה – הפרשה לחיסכון במהלך שנות העבודה וקבלת ההטבות בתקופת הפרישה.

 

מי זכאי לקצבת הביטוח הלאומי ?

כל אזרח אמריקאי, או תושב חוקי, אשר שילם את תשלומי הביטוח הלאומי במשך לפחות 10 שנים, זכאי לקצבת פנסיה בהגיעו לגיל 62.

הצטרפו לבלוג

וקבלו טיפים פיננסים ישירות למייל + ספר אלקטרוני שווה להורדה מתנה


 

כיצד זה עובד?

תשלומי הביטוח הלאומי מבצעים באופן אוטומטי על ידי המעסיק והם מקוזזים מתלושי השכר. נכון להיום שיעור התשלום עומד על 6.2% המקוזזים מהשכר ו 6.2% נוספים אותם משלם המעסיק. הביטוח הלאומי משתמש בכספים אלו על מנת לתמוך באלו הזכאים לתמיכה.

ישנו קשר ישיר בין הסכומים שהפרשתם לחיסכון לבין תשלומי הפנסיה שלכם. הביטוח הלאומי עוקב אחר ההפרשות לפנסיה במהלך חייכם, וככל שתפרישו יותר כך תזכו ביותר הטבות.

 

+ לצורך קבלת הקצבה יש צורך ב 10 שנות חיסכון לפחות.

+ גיל הזכאות לפנסיה הוא 62, אך תוכלו לבחור לקבל את הפנסיה בגיל מאוחר יותר ולהנות מקצבה מלאה.

+ גיל הפרישה בו זכאים לקצבה מלאה 100% משתנה לפי שנת הלידה:

שנת לידה גיל לקיצבה מלאה  אם מתחילים ב 62
1943 – 1954 66 -25%
1955 66, 2 months -25.83%
1956 66, 4 months -26.67%
1957 66, 6 months -27.50%
1958 66, 8 months -28.33%
1959 66, 10 months -29.17%
1960+ 67 -30%
See Source

 

סוגי קצבאות הפרישה של הביטוח הלאומי

ישנם 3 סוגים עיקריים של הטבות בתכנית הפנסיה של הביטוח הלאומי:

קצבה אישית – זוהי קצבת הפנסיה שלה זכאי כל עובד אשר הגיע לגיל 62, בתנאי ששילם את תשלומי הביטוח הלאומי לפחות 10 שנים. קצבה זו היא תוצאה ישירה של שנות החיסכון מעבודתו האישית.

קצבאות לבני זוג (נשואים או גרושים) – בהתאם לקריטריונים הקבועים בחוק, יתכן שישנה זכאות לפנסיה המבוססת על פרנסתו של בת/בן הזוג. ברמת העיקרון בן/בת הזוג צריך להיות מקבל פנסיה; נישואין של לפחות שנה; על מבקש ההטבה להיות בגיל הזכאות (62). ההטבות יכולות להתווסף לקצבה האישית שאתם כבר מקבלים, אך הן מוגבלות לכל היותר מחצית הסכום של בן/בת הזוג. אם קצבת הפנסיה שלכם היא גבוהה ממחצית תשלומי הפנסיה של בת/בן הזוג סביר להניח שלא תקבלו את הקצבה לבני זוג. לשים לב! את ההטבות לבני זוג עליכם לדרוש לפני שאתם מגיעים לגיל הפרישה! כמו כן זוגות גרושים יכולים לתבוע את קצבת בני זוג בתנאי שהיו נשואים לפחות 10 שנים ולא נישאו מחדש.

קצבת שאירים (אלמנה או אלמנה) – גם כאשר בן/בת בזוג (כולל בן/בת זוג לשעבר) נפטרו עדיין ניתן לתבוע את ההטבות במקרה שקצבת הפנסיה של הנפטר גבוהה משלכם. לצורך הזכאות יש לעמוד בקריטריונים הבאים: גיל 60 לפחות (או 50 במקרה של נכות); או מטפל/ת בצאצא של המנוח מתחת לגיל 16 או נכה. ההבדל העיקרי בקצבת שארים הוא שגיל הזכאות שונה.

 

מי זכאי לקצבת הביטוח הלאומי ?

כל אזרח אמריקאי, או תושב חוקי, אשר שילם את תשלומי הביטוח הלאומי במשך לפחות 10 שנים, זכאי לקצבת פנסיה בהגיעו לגיל 62. הביטוח הלאומי מחשב נקודות קרדיט שנתיות – כל 1360 דולר של הכנסה שנתית מעניקה לכם נקודת קרדיט אחת וניתן לצבור עד 4 נקודות קרדיט בשנה. על מנת להיות זכאים יש צורך ב 40 נקודות קרדיט, כלומר גם אלו העובדים במשרה חלקית יכולים להגיע לזכאות.

החריגים היחידים הם בני זוג נשואים או גרושים והילדים של אלו אשר זכאים. אלו עשויים לקבל את ההטבות גם אם לא עבדו את תקופת הזמן המינימלית.

לא כל העובדים בארצות הברית נמצאים בהסדר קצבת הביטוח הלאומי, לחלקם ישנו הסדר אחר. זה כולל מורים; חלק מעובדי המדינה; רוב העובדים הפדרליים שהתקבלו לעבודה לפני 1984 ועובדי הרכבת בעלי ותק של למעלה מעשר שניים. אלו בדרך כלל מקבלים קצבת פנסיה מטעם המעסיק.

גם אלו אשר עבדו בחו“ל או יצאו לפרישה בחו“ל עדיין זכאים להטבות. אם חלק מחייכים עבדתם מחוץ לארצות הברית ולא הגעתם לצבירת 40 נקודות הקרדיט, יתכן שאתם עדיין זכאים במסגרת הסדר אמנת מס בין ארצות הברית למדינה בה עבדתם. לצורך הזכאות אתם חייבים לפחות 6 נקודות קרדיט שנצברו בארצות הברית ו 34 האחרים יכולים להיות ממדינה אחרת. את רשימת המדינות תוכלו למצוא כאן.

 

כיצד מחושבים תשלומי הביטוח הלאומי

קצבאות הפרישה של הביטוח הלאומי מבוססות על המשכורות שהרווחתם או אלו של בן/בת הזוג (כולל הגרוש), ובמקרים מסוימים ההורים והילדים. אז בואו נבין כיצד מתבצע החישוב.

קצבת הפנסיה שלכם מבוססת על גילכם, שכר שהרווחתם והעיתוי שבו אתם דורשים את הקצבה. לצורך החישוב הביטוח הלאומי דוגם מתוך כל שנות עבודתכם את 35 השנים בעלות השכר הגבוה ביותר ומצמיד אותן לאינפלציה, זאת במטרה לחשב הכנסה שנתית ממוצעת. אם עבדתם פחות מ 35 שנים, כל שנות העבודה שלכם יכנסו לחישוב. השכר המקסימלי השנתי לצורך החישוב מוגבל לתקרה של 137,700$.

לאחר שנדגמה רמת ההכנסה המבוססת על 35 שנה, היא מחולקת ב 12 על מנת לקבוע את ההכנסה החודשית הממוצעת ועל פי ההכנסה החודשית מתבצע חישוב הפנסיה. נכון לשנת 2020 החישוב מתבצע באופן הבא: 960$ ראשונים מתוך ההכנסה מוכפלים ב 90% ויתרת השכר, עד לגובה של 5785 דולר מוכפלת ב 32%. סכומים מעל התקרה מוכפלים ב 1.5%. חיבור הסכומים הללו הוא סכום הפנסיה החודשי שלו אתם זכאים (PIA) כאשר תגיעו לגיל הפנסיה המלאה.

גיל הפרישה מבוסס על שנת הלידה. ניתן להתחיל לקבל קצבת פנסיה מגיל 62, אך זהו אינו הגיל לקצבה מלאה והתשלומים פחותים. אם תבקשו את הקצבה לאחר גיל הפנסיה, הסכום יהיה גבוה יותר – כל שנה שתחכו תביא לתוספת של 8%.

 

כיצד מחושבת הזכויות לבני זוג

כאמור, אתם עשויים להיות זכאים לקצבה בזכות החיסכון הפנסיוני של בן/בת הזוג. במקרה שכזה הביטוח הלאומי בודק קודם כל את הזכויות המגיעות לכם על סמך החיסכון הפנסיוני האישי שצברתם ללא תלות בבן/בת הזוג. לאחר מכן הביטוח הלאומי בודק מהו סכום מחצית ה PIA של בן/בת הזוג ומשקלל בחישוב את עיתוי הבקשה (לפני או אחרי גיל פרישה מלא). יש לשים לב כי בשונה מהפנסיה האישית, אין כאן הטבה נוספת אם דוחים את הקצבה לגיל מאוחר יותר. הקצבה לבני זוג אינה מקוזזת מהקצבה של האחר. במידה והפנסיה האישית גבוהה יותר ממחצית הפנסיה של בן הזוג, סביר להניח שאינכם זכאים להטבה זו. 

ישנן סוגיות שונות הקשורות לגיל בקשת ההטבה ואופן הבקשה, על מנת לקבל את הפנסיה המרבית מומלץ להתייעץ עם יועץ פנסיוני.

 

כיצד מחושבות הזכויות במקרה של גירושין

תשלומי פנסיה, בגין ההכנסה של בת/הזוג לשעבר מחושבים על פי הכנסתו ועיתוי התביעה.

גם במקרה זה הביטוח הלאומי קודם כל עורך את החישוב של קצבת הביטוח האישית, ללא תלות בבן הזוג. לאחר מכן הביטוח הלאומי בודק את מחצית ה PIA ועורך את השקלול בהתאם לעיתוי התביעה. החישוב מתבצע באופן דומה למקרה שבו בני הזוג נשואים, כאשר ההבדל המרכזי הוא שניתן לתבוע את הפנסיה גם כאשר הגרוש/ה עדיין לא עשו זאת. בפועל הדרישה היחידה היא ששניכם תהיו מעל גיל 62.  אם אתם מקבלים פנסיה ממקורות אחרים, הדבר יילקח בחשבון ויביא להפחתת הזכויות.

 

כיצד מחושבת הפנסיה במקרה של קצבת שארים (אלמן או אלמנה)

אם בת/בן הזוג נפטרו, ויש להם זכויות פנסיוניות גבוהות משלכם, יתכן שאתם זכאים לקצבת שארים. ההבדל המרכז בין קצבת שארים לבין קצבת פנסיה רגילה הוא בגיל הזכאות. ניתן לתבוע את הפנסיה כבר מגיל 60, ואפילו 50 במקרה של נכות, אך תקבלו יותר עם תחכו לגיל הפרישה המלא.

קצבת השארים מושפעת מרמת הכנסתו של המנוח, גיל האלמן/ה ותנאי אחרים התקפים לגבי קצבת המנוח. להלן כמה דוגמאות:

+ בן/בת זוג (כולל בן/בת זוג לשעבר) אשר הגיעו לגיל הפרישה המלאה יקבלו 100% מפנסיית המנוח.

+ בן/בת זוג (כולל בן/בת זוג לשעבר) בין גיל 60 לגיל הפרישה המלאה, יקבלו בין 5% ל 99% מסכום הפנסיה של המנוח.

+ בן/בת זוג (כולל בן/בת זוג לשעבר) הסובלים מנכויות בין הגיל 50-59 יקבלו 5%.

+ בן/בת זוג (כולל בן/בת זוג לשעבר), בכל גיל, אשר מטפלים בילד מתחת לגיל 16 יקבלו 75%. במקרים מסוימים ישנו גם פיצוי חד פעמי בסכום 255 $ בעת פטירת המנוח.

 

כיצד מחושבת קצבת שארים עבור ילדים

בחלק מהמקרים, ילדים מתחת לגיל 18 (או עד 19 כאשר הם עדיין בלימודי החובה), זכאים לזכויות פנסיוניות. זאת במקרה שהוריהם הם נכים או פנסיונרים הזכאים לזכויות בביטוח הלאומי. זאת בתנאי שההורים שילמו את מסי הביטוח הלאומי בתקופת הזמן הנדרשת. ישנם גם מקרים בהם ילדים חורגים, נכדים וילדים מאומצים זכאים להטבות.

אם הורה יוצא לפנסיה או סובל מנכות, הילד יכול לקבל עד למחצית מסכום הפנסיה המלאה או קצבת הנכות. אם ההורה נפטר, הילד יכול לקבל עד 75% מהקצבה של ההורה. אך ישנן הגבלות על סך כל הסכום המשפחתי שניתן לקבל והוא מוגבל ל 150% עד 180% מסכום הפנסיה המלאה. במידה ומצב זה מתרחש, תשלומי הפנסיה של כל בני המשפחה, מלבד ההורה, מופחתים, על מנת לא לחרוג מהמגבלה.

הצטרפו לבלוג

וקבלו טיפים פיננסים ישירות למייל + ספר אלקטרוני שווה להורדה מתנה


כיצד הכנסה מעבודה בזמן פנסיה משפיעה על הקצבה

אם הגעתם לגיל הפנסיה המלאה, תוכלו ליהנות ממלוא סכום הפנסיה אפילו אם תמשיכו לעבוד. אבל אם התחלתם לקבל קצבה לפני גיל הפנסיה המלאה, הקצבה תופחת מעל הכנסות מסוימות. זה עובד באופן הבא:

 אם אתם מקבלים קצבה מוקדמת ולא תגיעו השנה לגיל הקצבה המלאה: מחצית ההכנסה שמעל 18,240 $ הוא הסכום שיופחת מקצבת הפנסיה. אם השנה תגיעו לגיל הפרישה, חלקו את ההכנסה שמעל 48,000 $ ב 3 וזהו הסכום שיופחת מהקצבה. בשני המקרים, כאשר תגיעו לגיל הקצבה המלאה הביטוח הלאומי יערוך חישוב מחדש ותקבלו קרדיט על הסכומים שנמנעו מכם בתקופה ששכרכם היה גבוה.

 

כמה מיסים עלי לשלם על קצבת הביטוח הלאומי?

התשובה תלויה במצב האישי:

רווקים – יש לקחת את ההכנסה הגולמית המתואמת (adjusted gross income), לצרף עליה הכנסות מריבית פטורות ממס ואת מחצית סכום הקצבה. אם הסכום שהתקבל נמוך מ 25,000 $, אינכם חייבים במיסים. עבור סכום בין 25,000 $ – 34,000 $, אתם צפויים לשלם עד 50% מס על הקצבה. אם המספר גבוה מ 34,000 $ עד 85% מסכום הקצבה עשוי להיות כפוף למס.

נשואים – לצורך החישוב יש לקחת את ההכנסה הגולמית המתואמת של שני בני הזוג יחדיו. לאחר מכן יש לצרף לסכום את ההכנסות מריבת הפטורות ממס ואת מחצת הקצבה. אם הסכום שהתקבל נמוך מ 32,000 $, אינכם חייבים במסים. עבור סכום בין 32,000 $ – 44,000 $, אתם צפויים לשלם עד 50% מס על הקצבה. אם המספר גבוה מ 44,000 $ עד 85% מסכום הקצבה עשוי להיות כפוף למס.

+ בחלק ממדינות ארצות הברית ישנו מיסוי מקומי: קולוראדו, קונטיקט, קנזס, מיניסוטה, מיסורי, מונטנה, נברסקה, ניו מקסיקו, רוד איילנד, דקוטה הצפונית, ורמונט, יוטה ורג‘יניה המערבית.

+ הגיל אינו משפיע על חבות המס של קצבת הביטוח הלאומי.

 

כיצד למקסם את קצבת הביטוח הלאומי

כפי שהבנתם שאלות שונות של עיתוי יכולות להשפיע על גובה הקצבה. בתור כלל אצבע ניתן להגיד שככל שתמתינו עם הקצבה, כך תהינו מסכום גבוה יותר. כל חודש המתנה מעבר לגיל הפרישה המלאה משפר את גובה הקצבה. כל חודש שתמתינו בין גיל 62-70 ישפר יגדיל את הסכום. אם גיל הפרישה המלאה שלכם הוא 67 וזהו הגיל שתתבעו את הקצבה תוכלו לקבל 100% מהסכום. אם תמתינו עד גיל 70 תוכלו להמשיך לצבור עד 8% בשנה. אחרי גיל 70 לא צוברים עוד הטבות.

עוד נקודה חשובה היא להקפיד לעבוד במשך לפחות 35 שנה, זאת מכיוון שהחישוב נעשה על פי 35 השנים עם ההכנסה הגבוהה ביותר. אם עבדתם פחות מ 35 שנה זה יפגע בממוצע. זהו שיקול שכדאי לפעמים לקחת בחשבון, ואולי לגרור עוד שנה או שנתיים במקום עבודה עם משכורת גבוהה.

טיפ קטן לזוגות נשואים, במקרים רבים הפתרון המשתלם ביותר הוא לבקש את ההטבות מוקדם עבור בן/בת הזוג בעל ההכנסה הנמוכה יותר ועבור השני לדחות כמה שיותר. באופן דומה, מי שזכאי לקצבת שארים, מוטב לדרוש אותה מוקדם ואת הקצבה האישית לדחות. 

 

איך מגישים בקשה להתחיל את הקצבה?

הדרך הקלה והיעילה ביותר לתבוע את הקצבה היא באמצעות פניה מקוונת למוסדות הביטוח הלאומי, כמו כן תוכלו ליצור קשר טלפוני או להגיע באופן פיזי למשרדים.

Telephone Number: 1-800-772-1213

Website

על מנת לפתוח בהליך יש צורך במידע והמסמכים הבאים:

תאריך לידה ומקום הלידה.

מצב האזרחות שלך.

מספר הביטוח הלאומי האישי, כולל כל מספר שנעשה בו שימוש בעבר.

פרטי בן/בת הזוג (גם בני זוג לשעבר) הכוללים שם, מספר הביטוח הלאומי ותאריך הלידה. כמו גם מקום החתונה ותאריכים של החתונה, גירושים או מוות.

פרטי חשבון הבנק.

לציין האם בעבר אתם הגשתם בקשה לקצבאות ביטוח לאומי

החודש שבו תרצו להתחיל לקבל את הקצבה

שם וכתובת המעסיק בעבודתכם השנה ובשעה שעברה.

ההכנסה בשנה הנוכחית והשנה הקודמת. אם אתם מגישים את הבקשה בין ספטמבר לדצמבר יש לכלול גם הערכה של ההכנסות בשנה הבאה.

העתק של הצהרת הביטוח הלאומי או דוח הכנסות.

האם בעקבות מחלה, פציעה או מצב רפואי נמנע מכם לעבוד ב 14 החודשים האחרונים.

האם את/ה ו/או בן/בת הזוג עבדו אי פעם בענף הרכבות.

האם הרווחתם נקודות קרדיט במסגרת הביטוח הלאומי של מדינה זרה.

האם מגיעה לכם פנסיה עקב עבודה עבור הממשלה הפדרלית, המדינה או הממשלה המקומית.

יתכן כי תדרשו לספק גם מסמכים נוספים, כמו תעודת לידה או 2-W.

אם הגשתם את הבקשה באמצעות האינטרנט, אתם תקבלו מכתב דואר ובו החלטת הביטוח הלאומי.

 

לסיכום, אם אתם מסתמכים על קצבת הפרישה של הביטוח הלאומי כמקור הכנסה עיקרי בגיל הפרישה, חשוב מאוד שתדעו מה תקבלו. עליכם להתנהל בצורה הנכונה על מנת למקסם את זכויותיכם. ידע והבנה הם הצעד הראשון.

אני מאד ממליץ להתייעץ אם יועץ פיננסי או יועץ מס לגבי המצב הספציפי שלכם בהקדם בכדי לוודאות שאתם צוברים נקודות זכות, בייחוד אם אתם עצמאיים.

 

אתם מוזמנים ליצור איתי קשר לייעוץ חינם בהקדם בכדי למקסם את הסכום שלכם.

שאלות כלליות? השאירו בתגובות

 

קצת עלי

שלום! אני רותם. יועץ פיננסי בחברת השקעות אמריקאית באוסטין טקסס. במקור מפתח תקווה ובארה”ב למעלה משני עשורים. התחלתי את דרכי כיועץ פיננסי באמריקן אקספרס, עברתי לברוקרג’  ב- TD Ameritrade ו- Schwab ויצא לי גם לייעץ בכמה מהבנקים הגדולים והמוכרים בארה”ב.

כמו הרבה, הגעתי לפה עם כמה מאות דולרים בודדים והרבה רצון להגשים את החלום שכל יום מוגשם מחדש. נשוי לאשה נפלאה בשם ענת. יחד אנו מגדלים שלושה ילדים מלאי שמחה. אני ממש אוהב את מה שאני עושה שזה לעבוד עם לקוחות סופר מעניינים, וייחד עם צוות של רואה חשבון ועורך דין אנו מספקים שרות Family Officeבשנתיים האחרונות, יחד עם אשתי, התחלנו לעזור גם להרבה ישראלים פה בארה”ב לנווט את השוק האמריקאי ולהגשים את החלום האישי שלהם.

תודה שעצרתם לביקור! מקווה שקיבלתם מידע חיוני. ליצור איתי קשר, השאירו פרטים פה ואחזור בהקדם. תודה

תגובות

54 Comments

 1. Varda

  תודה על המאמר
  אני על פרשת דרכים
  כמה אתה מחייב על התייעצות איתך?

  Reply
  • Anat Inbar Nahum

   שלום ורדה. אשמח לעזור בכל שאלה התייעצות היא ללא תשלום.
   מספר הטלפון שלי: ענת 5129640844 טלפון או וואטסאפ.

   נשתמע בקרוב, ענת ורותם

   Reply
 2. חיים כהן

  מאמר מצוין, תודה תומר
  שאלה- אני בן 68, ממתין לגיל 70 לקבלת התשלום החודשי מסוציאל סקיוריטי
  אשתי בת 63, היא עקרת בית ולא עבדה בארה״ב.
  האם אשתי בגיל 66 תהיה זכאית לקבל מחצית מהסכום החודשי שאני אקבל?
  אודה לתשובתך

  Reply
  • חיים

   סליחה…התכוונתי לכתוב רותם ויצא תומר

   Reply
   • Anat Inbar Nahum

    זה קןרה המון 🙂

    Reply
  • Anat Inbar Nahum

   שלום חיים
   אפשר לתבוע הטבות לבן זוג משני בין גיל 62 לגיל הפרישה המלא של בן הזוג הראשוני. פעם הייתה פרצה שבה בני זוג יכולים להגיש בקשות בנפרד, אך הקונגרס ביטל זאת עבור כל מי שנולד לאחר 1953. כעת כשאתה מגיש בקשה להטבות, עליך להגיש את כל ההטבות שאתה זכאי להן (זה נקרא “הגשת מוערך” לינק מצורף). פירוש הדבר שאם אתה מגיש את ההטבה לבת הזוג שלך, אתה צריך להגיש גם את הבקשה לקבלת ההטבה שאתה הרווחת בו זמנית, ולהיפך.

   Deemed Filing

   אישתך תוכל לקבל מחצית מהסכום החודשי שאתה תקבל. אפשר לתבוע קצבת בן או בת זוג רק לאחר שבעל הזכאות הראשוני\המקורי התחיל או התחילה

   בנוסף יש עוד כמה דברים שכדאי להתכונן אליהם לקראת גיל פרישה

   להלן מספר הטלפון שלי אשמח לעבור איתך על הפרטים.

   ענת: 5129640844

   טלפון או וואטסאפ.

   המשך יום טוב ענת ורותם

   Reply
 3. ayelet

  הי רותם!
  כתבה מעולה ומידע חשוב ועוזר. 2 שאלות:
  1. האם חייב להיות אזרחי ארהב על מנת לקבל את הקצבה בגיל בפנסיה? מה אם לא נרצה להגיש אזרחות או נחליט לוותר עליה. האם לא נהיה זכאים?
  2. במידה וחוזרים לארץ לפני העשר שנים. האם יש דרך להמשיך להפריש פה לביטוח לאומי כדי לא לאבד את הזכויות? במידה ומחזיקים פה נכסים האם אפשר להשתמש בהכנסות משכר דירה כדי לדווח בגינם מס וביטוח לאומי?
  3. במידה והתשובה ל2 היא כן, האם זה צריך להיות תחת llc או אפשר תחת בעלות ישירה שלנו?

  Reply
  • Anat Inbar Nahum

   היי איילת

   תודה רבה על השיחה בטלפון.אשמח לענות על שאלות נוספות בעתיד.

   ענת

   Reply
 4. Zohar Fuchs

  הי רותם,

  כתבה מענינת. יש לי שאלה לגבי קצבה לבני זוג המבוססת על פרנסתו של בן/בת הזוג. למה הכוונה במשפט ״את ההטבות לבני זוג, עליכם לדרוש לפני שאתם מגיעים לגיל פרישה״. אני מניח שאתה מתיחס לגיל פרישה של בת הזוג ולא גיל פרישה של בעל הקצבה הזכאי לכך עקב נקודות זכות.

  האם אתה יכול לפרט בנושא? האם לעניות דעתך, בת הזוג יכולה לקבל קצבה (בהתאם לאחוזים התאימים) רק לאחר שבעל הזכאות המקורית התחיל לקבל קצבה או שאין קשר בין הדברים?

  בברכה,
  זוהר

  Reply
  • רותם נחום

   היי זוהר
   אפשר לתבוע הטבות לבן זוג משני בין גיל 62 לגיל הפרישה המלא של בן הזוג הראשוני. פעם הייתה פרצה שבה בני זוג יכולים להגיש בקשות בנפרד, אך הקונגרס ביטל זאת עבור כל מי שנולד לאחר 1953. כעת כשאתה מגיש בקשה להטבות, עליך להגיש את כל ההטבות שאתה זכאי להן (זה נקרא “הגשת מוערך” לינק מצורף). פירוש הדבר שאם אתה מגיש את ההטבה לבת הזוג שלך, אתה צריך להגיש גם את הבקשה לקבלת ההטבה שאתה הרווחת בו זמנית, ולהיפך.

   Deemed Filing

   לגבי הנקודה השנייה, נכון מאוד. אפשר לתבוע קצבת בן או בת זוג רק לאחר שבעל הזכאות הראשוני\המקורי התחיל או התחילה

   Reply
   • Israel

    שאלה. אני מעל גיל הפרישה אך טרם ביקשתי את הביטוח. לכן לא ביקשתי עדיין את ההטבה לאשתי. האם יש לי בעיה?

    Reply
    • Anat Inbar Nahum

     .שלום ישראל: לגבי ביטוח לאומי, פעלת נכון, כאשר תתחיל לבקש ביטוח לאומי בשבילך, בד בבד תוכל לבקש לאישתך.
      בנוסף יש עוד כמה דברים שכדאי להתכונן אליהם לקראת גיל פרישה
     להלן מספר הטלפון שלי אשמח לעבור איתך על הפרטים. 
     ענת: 5129640844
     טלפון או וואטסאפ.
     יום טוב ענת ורותם

     Reply
 5. Eldar

  כתבה מצוינת! תודה רבה

  Reply
  • רותם נחום

   👍 בכיף

   Reply
  • רפי

   האם אדם שמקבל קצבה ,מהביטוח לאומי האמריקאי ובנוסף גם מקבל פנסיה מעבודתו בישראל, חייב לדווח על כך לביטוח האמריקאי?
   מדובר בבן 70
   תודה.
   רפי

   Reply
   • רותם נחום

    היי רפי. אפשר לקבל קצבה גם מהביטוח הלאומי הישראלי וגם מהאמריקאי. אין בעיה עם זה
    רותם
    TLV Financial

    Reply
  • Anat Inbar Nahum

   תודה אלדר

   Reply
 6. Gil

  תודה רבה על המאמר האינפורמטיבי
  אם עבדתי בארה”ב למעלה מ10 שנים, ובסוף עברתי להתגורר במדינה אחרת מבלי שיש לי אזרחות אמריקאית
  האם אהיה זכאי לקיצבה שאגיע לגיל פרישה?

  Reply
  • Anat Inbar Nahum

   הי גיל

   בפועל זה אפשרי אבל תלוי איפה תחייה ומצב התושבות. אם אתה זכאי לביטוח לאומי בארץ וגם פה אז אתה יכול. אם אתה מתכננן לחיות בארץ אז העלון בלינק שצירפתי מצויין

   Payments Abroad

   בנוסף, בין אם הפרישה שלך בעתיד הרחוק או הקרוב יש עוד כמה דברים מאד חשובים שצריך לדעת
   להתכונן כמה שיותר מוקדם.

   ענת
   512-964-0844
   טלפון או וואטסאפ

   Reply
   • Anonymous

    תודה! כתבה נהדרת וחשובה.

    ? איך יוצרים אתכם קשר
    תודה
    דורית

    Reply
    • רותם נחום

     תודה דורית
     ענת זמינה בנייד או וואצאפ
     512-964-0844

     Reply
 7. מני

  תודה רבה על המידע
  אני עצמאי ומשלם מיסים באמצעות טורבו טקס. האם אני משלם לביטוח לאומי באופן אוטומטי או שעלי לשלם את זה בנוסף. מעולם לא בדקתי כי הנחתי שהתוכנה מחשבת הכל, אבל אחרי קריאת המאמר אינני בטוח.
  איך אני מוודא האם שילמתי לביטוח לאומי בשנים שחלפו ולקראת תשלום המס לשנה שהסתיימה?

  Reply
  • רותם נחום

   היי מני! שאתה מגיש מס זה כבר כלול בחישוב. אני תמיד ממליץ ללקוחותי לבדוק עם הביטוח הלאומי את מצב הצבירה כל שלוש לחמש שנים כדי לוודאות שהם מקבלים ומזכים על תשלומים. אתה יכול לבדוק את החשבון שלך באתר שלהם או פשוט להתקשר לנציג\ה. המספר שלהם הוא
   1-800-772-1213
   תודה

   Reply
 8. יורם לוי

  מה קורה לאנשים שאין להם 40 נקודות האם הם זכאים לפנסיה ? הפסקתי לעבוד עקב מחלה

  Reply
  • רותם נחום

   הי יורם. הייתי ממליץ להתקשר אליהם ולבדוק כי אולי יש הטבות אחרות שאתה זכאי להם כגון
   SSI – The Supplemental Security Income program provides monthly payments to adults and children with a disability or blindness and who have income and resources below specified amounts.
   אס אס איי היא תוכנית לאומית על בסיס צרכים כגון מחלות או נכות
   1-800-772-1213
   אפשר לבדוק גם אונליין בלינק הזה

   Reply
 9. Giora Zeevy

  יופי של הסבר
  אם אני גר בפורטו ריקו האם אני משלם מס על הסוציאל סקיוריטי שלי?
  גיורא

  Reply
  • רותם נחום

   היי גיורא! שאלה מצוינת. בגדול נראה שכן. אם אתה מגיש מיסים כל שנה 1040 או שיורד לך אוטומטית מהמשכורת אז אתה אמור לשלם מס ולקבל הטבות אם שילמת 10 שנים וצברת מספיק קרדיטס. ממליץ לבדוק אם המעביד אם הם מורידים מהתלוש או עם רואה חשבון אם אתה עצמאי

   חוץ מזה יש שם הבדל שנראה בעייתי לגבי זכויות הבריאות, נכות ועוד שמנוהלות ע”י ההסיינדה אז הייתי ממליץ לדבר עם ענת לגבי אופציות ביטוח סיעודי
   המספר שלה 512-964-0844 היא זמינה גם באווצאפ

   Reply
   • Anna

    הי אותם הגעתי אלכם דרך אתר אווינט כל הכבוד על היוזמה
    יש לי שאלה בעלי ואני מקבלים קיצבת זיקנה מגיל 62 אני מקבלת על סמך העבודה של בעלי אך בעשר שנים האחרונות תפיצו עסק ואני שותפה בעסק כמובן משלמים מיסים כעצמאים אך אני לא מקבלת קיצבה כאחת שהיא בעלת עסק כלומר עצמאית כרגע אני מקבלת סכום מגוחך של 145$ מה עלי לעשות תודה

    Reply
    • רותם נחום

     היי אנה! יש מצבים שהביטוח הלאומי יכול להעריך מחדש את המצב בהתאם לנסיבות מסוימות. שווה להתקשר ולבדוק עם נציג או נציגה שלהם. המספר – 1-800-772-1213

     Reply
 10. הדס

  היי רותם, תודה רבה על המידע החשוב ! שתי שאלות בבקשה:
  האם זכויות הביטוח לאומי נשמר גם במצב של חופשת לידה ומעבר בין עבודות שבו חתמתי אבטלה ?
  שנית, במידה ואנחנו חוזרים לארץ בתום 10 שנות עבודה בארה”ב – כיצד משולמת הקצבה ?
  במידה ואנחנו חוזרים לארץ בטרם הושלמו 10 שנות עבודה בארה”ב, איננו זכאים ?

  Reply
  • רותם נחום

   היי הדס. כן הזכויות נשמרות ומתאספות גם במצב של חופשת לידה ומעבר בין עבודות אבטלה ועוד כל עוד היתה הכנסה רגילה במשך השנה ודמי הביטוח הלאומי שולמו, הזכויות מתאספות. אם השלמת 10 שנים וצברת מספיק קרדיט אז הקצבה תשולם כמו שמתואר בעלון הנמצא בקישור המצורף גם אם חזרת לישראל. אם בטרם 10 שנים אז נכון, הזכאות אבדה

   Payments Outside the USA

   Reply
 11. C

  Thanks Rotem. This is great info.
  I have a much better understanding of what to expect now.
  Toda!

  Reply
  • רותם נחום

   בכיף. שמח לעזור

   Reply
   • Ahuva Veig

    אם המבוגר מבני הזוג קיצבתו קטנה מהצעיר שבינהם התחיל לקבל את קיצבת בגיל הפרישה האם יהיה זכאי לשנות את קיצבאות למחצית מקיצבתו של הצעיר שיפרוש בגיל 70? תודה

    Reply
    • רותם נחום

     היי אהובה! תלוי בנסיבות ספציפיות הייתי ממליץ להתקשר לנציג\ה של הלאומי לבדוק. המספר שלהם הוא 1-800-772-1213

     Reply
 12. Simon Elimelech

  הסבר מדויק בפשטות וביסודיות
  בהחלט רתיעת עים משרדך בקרוב.
  תודה על האינפורמציה

  Reply
  • רותם נחום

   תודה רבה! נשמח לעזור

   Reply
   • Ahuva Veig

    מה קורה אם מתחילים לקבל את קצבת הביטוח הלאומי בגיל 70 אבל עדיין ממשיכים לעבוד? האם ממשיכים לשלם ביטוח לאומי? האם סכום הפנסיה יגדל? י

    Reply
    • רותם נחום

     היי אהובה! שאלה מצוינת! אם מקבלים קצבה וממשיכים לעבוד אז כן. עדיין משלמים מיסים פדרלים הכוללים גם מס לביטוח הלאומי. אחרי 70 סכום הפניסה לא יגדל מכיוון שהוא כבר מוקסם. חוץ מזה בגיל זה הייתי ממליץ לדבר עם ענת לגבי אופציות לביטוח סיעודי
     המספר שלה 512-964-0844 זמינה גם באווצאפ

     Reply
 13. Chedva

  היי אני בת 60 מתכוננת לחזור לארץ השנה בעלי בן 69 ומקבל ביטוח לאומי כאן
  אני עובדת 20 שנה לא ברצץ בארהב
  מה כדאי לעשות עדי למקסם את הזכויות שלי

  Reply
  • רותם נחום

   היי חדווה! יש כמה דברים חשובים שצריך לדעת ולהתכונן. הייתי ממליץ לך לדבר עם ענת
   512-964-0844
   היא זמינה באווצאפ

   Reply
 14. גיל

  לא הבנתי את ממוצא ה 35 שנים. אם לדוגמא הרווחתי 100 אלף לשנה במשך 30 שנה ויצאתי לפנסיה. האם ממוצא הרווח השנתי שלי יהיה 100 אלף כפול 30 חלקי 35 ?

  Reply
  • רותם נחום

   הי גיל! כמעט… זה עובד כך

   SSA first reviews the individual’s entire earnings history, and inflation-adjusts historical earnings up to a current wage equivalent (based on the national wage index). Once the earnings history has been adjusted, the inflation-indexed earnings from the highest (not necessarily consecutive) 35 years are added together, and divided by 420 (where 12 months/year x 35 years = 420 months), producing the individual’s Average Indexed Monthly Earnings (AIME) over their lifetime.

   אני ויז’ואלי אז התמונה המצורפת הבהירה לי

   SSA Benefits

   Enlarge Image

   Reply
 15. יהודית

  נקודה נוספת: בן הזוג בעל ההכנסה הנמוכה יותר מגדיל בצורה משמעותית את הכנסתו ברגע שבן זוגו מתחיל בקבלת הקיצבה שלו, אם המתין עד גיל 70 לקבלתה.

  Reply
 16. גלית גרגיר

  האם אפשר לקבל ביטוח לאומי מישראל וארהב בו זמנית?

  Reply
  • רותם נחום

   היי גלית. בפועל זה אפשרי אבל תלוי איפה תחיי ומצב התושבות. אם את זכאית לביטוח לאומי בארץ וגם פה אז את יכולה. אם את מתכננת לחיות בארץ אז העלון בלינק שצירפתי מצויין

   Payments Abroad

   חוץ מזה, בין אם הפרישה שלך בעתיד הרחוק או הקרוב יש עוד כמה דברים מאד חשובים שצריך לדעת ולהתכונן כמה שיותר מוקדם. הייתי ממליץ לך לדבר עם ענת
   512-964-0844
   היא זמינה באווצאפ

   Reply
 17. Rami

  אם החלטתי לחכות לגיל 70 האם זה אומר יום ההולדת בפועל? או שבתאריך כל שהוא בשנתון הסכום משתנה ולא כדאי להמתין אם יום ההולדת הוא בסוף השנה

  Reply
  • רותם נחום

   היי רמי. כן אם אתה מתכנן לחכות לשיבעים אז זה תאריך יום ההולדת בפועל. אתה יכול לשלוח את הטפסים או אונליין 4 חודשים לפני היום הולדת ולבקש להתחיל ב 70. אפשר גם לחכות\לבקש אחרי יום הולדת 70 ולקבל על חודשים שעברו אבל רק עד שישה חודשים אחורה אז לא ממולץ לחכות יותר מידי. אני תמיד ממליץ ללקוחותי להרים טלפון לנציג\ה ביטוח לאומי ולהתייעץ איתם כל 5 שנים החל מגיל חמישים מכיוון שיש להם גישה לתיק שלך והם יכולים לבדוק את המצב הספציפי שלך. הם זמינים ודיי טובים בלתת הכוונה אישית

   Reply
 18. Mickey

  Rotem Shalom,
  Good basic info.
  One point – if you delay receiving the retirement funds you will add 8% every year , but no more than 4 years.
  So if yours is 66 then you will have 32% more., but then it stops.

  Reply
  • רותם נחום

   Hi Mickey! Good point. Indeed. There are limits. One of the tools I like to use is the SSA calculator that anyone can access via this link:

   Estimator
   Thanks for your comment!

   Reply
   • T

    תודה על המידע! איך יודעים שהגעת לעשר שנים? איך מחושבים זמנים בין עבודות או חופשות לידה? האם ברגע שרואים 40 קרדיט זה אומר שישנה זכאות?

    Reply
    • רותם נחום

     שאלה מצויינת. חישוב הזמנים בין עבודות או חופשות לא כ”כ משנה מכיוון שהכל מבובסס על דוח המס השנתי שמגישים וההכנסה האישית לשנה כולה. מקווה שהבהרתי

     יש להם מחשבון בלינק המצורף שאת יכולה לבדוק בדיוק את הזכאות שלך כל שנה

     Estimator

     Reply
  • Albert G

   I would like to talk to you personally. Please can you provide me your contact number.
   Thanks.
   Albert Goldin
   818-xxx-xxxx

   Reply
   • רותם נחום

    Absolutely.
    512-964-0844 is Anat’s number. She’s available via phone and WhatsApp.
    I received your contact info and I’ll be able to reach out on Wednesday Feb. 24th and on.

    Thank you Albert!

    Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Send me replies via email

Related Posts

מיסים – 2021

מיסים – 2021

מיסים, מגבלות הפרשה פנסיונית וטווחי הכנסה לשנת 2021! בוא נדבר מיסים. אם אתם אקטיביים בנוגע לחיסכון...

read more
הצטרפו לבלוג

וקבלו טיפים פיננסים ישירות למייל + ספר אלקטרוני שווה להורדה מתנה


COMPANY

13809 Research Blvd. Suite #250 
Austin, TX 78750

Care@TLVfinancial.com

Toll-Free: 888-996-0567

Text/SMS/Whatsapp: 512-964-0844